Aklınıza Takılan Bir Soru Mu Var?

Aşağıdaki listede aklınıza takılabilecek soruları önceden cevaplamaya çalıştık. Yine de netleştirmek istediğiniz bir konu olursa bizimle iletişim kurmaktan çekinmeyin. Teşekkürler.

Exam Center İzmir Kimdir?

01

Kurucu öğretmenimiz Avustralya'da Matematik Öğretmenliği mezunu, yine aynı ülkede yüksek lisans yapmış, IELTS'i orada öğrenmiş, sertifikalarını orada almış Bekir Özer'dir. Birlikte çalıştığı öğretmen arkadaşları da kendisini gibi ya yurt dışı tecrübeli ya da yurt içinde kendisini öğretmen olarak ispatlamış kişilerdir.
Uzun yıllardır çeşitli kurslar ve okullardaki İngilizce Öğretmenliği serüvenini 2015 yılında kendi kursunu açarak devam etmiştir. Günümüze kadar olan sürede hem Exam Center İzmir'i büyütmüş, hem de dünyada IELTS sınavını yapma hakkına sahip olan British Council ve IDP'nin resmi partnerleri olma fırsatına erişmiş durumdadır.

IELTS NEDİR?

02

İngilizce'nizin yeterli olup olmadığını ölçmek için yapılan bir sınavdır. Dünyadaki en yaygın İngilizce sınavlarından biridir. Bir diğeri TOEFL'dır. Kurumumuzda sadece bu iki sınav değil; neredeyse tüm İngilizce sınavları hakkında bilgi ve donanıma sahibiz.
Sınavda İngilizcenize dair Dinleme (Listening) / Okuma (Reading) / Yazma (Writing) ve Konuşma (Speaking) yetenekleriniz ölçülür.
Kağıt üzerinde yapılabildiği gibi Bilgisayar üzerinde de yapılabilir.
Soruları Cambrdige Üniversitesi hazırlar, sınavı British Council ve Avustralya IDP aracılığıyla gerçekleştirir.

SINAVDAN KAÇ ALMAM GEREKİR?

03

IELTS sınavı 9 puan üzerinden değerlendirilir. En yüksek not 9'dur. Yurt dışındaki çoğu üniversite 6.5 skorunu kabul etmektedir.

HANGİ PAKETİ SATIN ALMALIYIM?

04

Eğer sınava daha önce girdiyseniz, bu konudaki eğitiminiz yeterliyse bizden sadece writing kontrol eğitimi satın alabilirsiniz.

Eğer, İngilizcenizin durumundan emin değil ve / veya sınava dair net bir bilginiz yoksa Kayıt Ol butonundan devam ederek oluşturduğunuz hesap vasıtasıyla ücretsiz bir seviye tespit sınavı olabilirsiniz. Seviye tespit sınav sonucunuza göre size uygun bir paket hazırlayabiliriz.

IELTS AMERİKA'DA GEÇERLİ MİDİR?

05

Evet, IELTS dünya genelinde 15 bine yakın eğitim ve öğretim kurumunda geçerlidir.
Bilinenin Aksine TOEFL sınavına göre daha fazla kurumda geçerliliği vardır. Amerika’dabir eğitim kurumuna müracaat ettiğinizde internet sitelerinde öncelikle TOEFL sınavını istemektedirler ve IELTS sınavından bahsetmemektedirler. Bunun sebebi,öğrencileri TOEFL’a yönlendirmektir. Ancak Exam Center İzmir olarak biz bu üniversiteleri bir çok kez aramış ve IELTS’ın geçerliliğini onaylattırmiş ve IELTS sınavı ile öğrencilerimizi Amerika’ya göndermişizdir.

PEKİ IELTS mi TOEFL mı?

06

Öncelikle her iki sınavda 4 modülden oluşmaktadır: Reading ,Listening,Writing ve speaking.
Toefl toplamda 120 puan üzerinden hesaplanır. Her bir modül 30’ ar puandır. Sınav Skorunuz: Reading 20 + Listening 25 + Writing 15 + speaking 18 ise skorunuz = 78 dir
TOEFL, tamamen bilgisayar ortamında yapılan bir sınavdır.

IELTS 9 puan üzerinden değerlendirilir. Her bir bölüm 9 puandır ve bölümlerin ortalaması genel IELTS skorunu verir. IELTS 2 oturumda yapılmaktadır. İlk oturumda reading, listening ve writing yapılır. 2. oturumda ise aday değerlendirici eğitmenin karşısına çıkar ve speaking sınavına tabi tutulur.
Puanlama; Listening 7 + Reading 6 + Writng 5.5 + Speaking 5 = 5.925 ve buda 6 ya yuvarlanır. Ielts’da kesirli puanlama yoktur.
IELTS ise hem klasik kağıt üzerinde hemde bilgisayar üzerinde yapılır. Kağıt üzerinde ve bilgisayar üzerinde yapılan IELTS’da soru sayıları yönünden bir değişiklik bulunmamaktadır. Kağıt sınavında da bilgisayar sınavında da speaking bölümleri birebir bir uzmanla yapılır. IELTS ve TOEFL sınavları arasındaki en büyük fark budur.

Toefl speaking bölümünde sizlere bir üniversite profesörü tarafından bir ders anlatılır ve dinleyip not almak ve 45 ila 60 saniye arasında bu dersi özetlemek zorundasınız. Burda ayrıca listening yetiniz de değerlendirilmektedir. Ayrıca bir yandan gözünüz zaman sayacına takılmakta ve stress seviyeniz artmaktadır.

Bir diğer önemli fark ise Writing bölümündedir. Toefl’da 1. Writing integrated writing denilen birleştirilmiş writingdir. Bu şu anlama gelir: İlk önce bir okuma parçası verilir 3 dakika okuma süresi sonrasında bu konuyla ilgili bir dinleme verilir ve ikisini birleştirip 20 dakikada hem reading hem listeningten anladıklarınızı minimum 250 kelime ile özetlemeniz istenir.
Yine işin içinde listening ve hızlı not alma vardır. Ayrıca ingilizce klavye olduğundan yazım hızınız düşebiir.
IELTS'ta ise 1.bölümde bir grafik verilir ve bunu 20 dk da minumum 150 kelime ile yorumlamanız istenir. Toefl ile zaman aynı, ancak 100 kelime daha az, kalemle yazabilirsiniz ve dinleme sorunu yoktur.
2.Writinglerde her iki sınavda da bir akademik essay yazmanız istenir: TOEFL’da bu 30 dakika ve 350 kelimedir, IELTS da ise 40 dakika ve 250 kelimedir. 10 dk daha uzun ve 100 kelime daha az.

GEÇERLİLİK SÜRELERİ NE KADAR ?

07

Geçerlilik süreleri 2 senedir.

KAÇ KEZ SINAVA GİREBİLİRİM ?

08

Kısıtlama yoktur; istediğiniz kadar sınava girebilirsiniz.

BİR AYDA KAÇ KEZ SINAV YAPILIR ?

09

İstanbul, Ankara’da daha yoğun olmak üzere İzmir’de dahil ortalama 3'er sınav yapılmaktadır.
Ayrıca bilgisayarlı IELTS Istanbul ve Ankara’da hemen hemen hergün yapılmaktadır.

SINAV SONUCUMU NE ZAMAN ALABİLİRİM ?

10

Sınav sonucunuz size kağıt sınavı ise 2 haftada, bilgisayarlı sınav ise 3-5 iş günü içerisinde ulaşır.

SINAVA BİRDEN ÇOK SEFER GİRDİM. HANGİ SINAV SONUCUM GEÇERLİDİR ?

11

En yüksek puanlı olanı her zaman geçerlidir. Tabi ki 2 yıldan az ise.

SINAVA HANGİ KANALDAN BAŞVURABİLİYORUM ?

12

IELTS sınavını düzenleyen iki kurumun da resmi partneri olduğumuz için sınava bizim aracılığımızla güvenle kaydolabilirsiniz. Herhangi bir ihtiyaç durumunda özel olarak iletişime geçip sorunun çözümü için destek olabilmekteyiz.
Sınav ödemelerinizi ise kurumların verdiği hesap numarasına yaptığınız için bizimle ödeme açısından bir ilişkiniz olmamaktadır.

Exam Center İzmir Mastercard Ödeme Exam Center İzmir Mastercard Ödeme